Blog

List motywacyjny – czy warto go pisać, a jeśli tak, jak to robić?

Bywa, że ogłoszenia rekrutacyjne zawierają informację: „CV i list motywacyjny, proszę składać osobiście, lub przesłać mailem na adres…”. Oto kilka wskazówek – czym jest LM, kiedy warto go składać i jak go napisać.

Czym jest list motywacyjny?

Możesz w nim napisać wszystko to, co uważasz za ważne i co powiedziałbyś osobiście, a czego nie umieszcza się w zwięzłym curriculum vitae. Dawniej, funkcję listu motywacyjnego w przypadku ubiegania się o zatrudnienie spełniało podanie o pracę.

Ciekawostka, o której nie każdy wie – list motywacyjny piszemy również będąc już zatrudnionymi w firmie, ale ubiegając się o awans, przeniesienie do innego oddziału lub na inne stanowisko, a nawet ubiegając się o podwyżkę.

Czy list motywacyjny zawsze jest konieczny w ubieganiu się o pracę?

Wiele firm nie wymaga listu motywacyjnego. Czy oznacza to, że w każdym wypadku możemy sobie beztrosko odpuścić jego napisanie i złożenie? Najprawdopodobniej będzie zbędny, jeśli ubiegamy się o pracę z rekomendacji, lub osobiście znamy przyszłego pracodawcę. W takim przypadku on już coś o nas wie, jako o osobie i może go interesować jedynie przebieg naszej kariery.

Jeśli jednak ubiegamy się o stanowisko w firmie, dla której jesteśmy osobą „z ulicy”, warto jest oprócz curriculum vitae złożyć również list, w którym przedstawimy się i wyjaśnimy, dlaczego uważamy, że nadajemy się na dane stanowisko.

Co napisać w liście motywacyjnym?

List motywacyjny jest doskonałą okazją do pochwalenia się tak zwanymi kompetencjami miękkimi, które czynią z nas kandydata idealnego na określone stanowisko. Co konkretnie mamy na myśli? Jeśli interesuje nas praca z ludźmi, podkreślamy naszą komunikatywność i umiejętność pracy w zespole. Jeśli ubiegamy się o pracę w firmie logistycznej, watro wspomnieć o dokładności, sumienności i odporności na stres oraz umiejętności pracy pod presją czasu.

Pochwal się tym, co wiesz o firmie

List motywacyjny nigdy nie powinien być dokumentem uniwersalnym. Piszesz go do konkretnej firmy, a nawet konkretnej osoby, która zajmuje się rekrutacją. Warto również wspomnieć, dlaczego chcesz pracować nie tylko na tym konkretnym stanowisku, ale też w tej konkretnej firmie.

Możesz to ująć na przykład tak:

Wybrałem Państwa ofertę pracy, ponieważ poszukuję stabilnego zatrudnienia w przedsiębiorstwie z tradycjami, jakim jest firma „X”

Nie pomiń prac edytorskich

Niezależnie od tego, czy list motywacyjny piszemy na komputerze, czy odręcznie, zawsze dbajmy o formę i poprawną ortografię.

 

List motywacyjny musi być czytelny, napisany prostą czcionką, nie zawierający zbędnych ozdobników. Używaj zwrotów grzecznościowych odpowiednich do sytuacji – pisz tak, jakbyś pisał do swojego szefa. W żadnym wypadku nie wolno ci robić błędów ortograficznych, ani interpunkcyjnych. Większość edytorów tekstu zawiera autokorektę, jeśli jednak piszesz list odręcznie, co jak najbardziej jest dopuszczalne, napisz go na brudno i daj do sprawdzenia komuś, kto zna zasady pisowni. Możliwe, że przy okazji zredaguje twój list pozbawiając go również niedociągnięć stylistycznych.

Dlaczego watro składać listy motywacyjne

List jest zawsze bardziej osobisty, niż CV. Przemawiasz nim bezpośrednio do rekrutera, lub przyszłego szefa. Masz szansę opowiedzieć o swoich zaletach, co jest szczególnie cenne, jeśli nie masz jeszcze zbyt bogatego doświadczenia zawodowego.
Skup się więc i zrób to naprawdę dobrze, jeśli walczysz o wymarzoną pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *