Blog

praca_rekrutera

Platformy i narzędzia wspierające pracę rekrutera

Specjaliści z działów HR oraz firmy działające na tym rynku, nie mają łatwego życia. Rynek pracy staje się coraz bardziej wymagający. Ograniczona liczba wykwalifikowanych kandydatów, ogromna konkurencja w walce o pracownika, czy rosnące oczekiwania samych zatrudnionych, powodują, że znalezienie odpowiedniej kadry zajmuje więcej czasu i jest droższe. Jak to często bywa, kiedy świat staje się coraz bardziej skomplikowany, ratunkiem okazuje się technologia. Czy praca rekrutera może być łatwiejsza dzięki narzędziom dostępnym w Internecie? Przyjrzymy się wybranym aplikacjom z branży HR.

Czego dziś potrzebują pracownicy odpowiedzialni za rekrutacje?

Proces rekrutowania pracowników możemy podzielić na kilka etapów. Pomijając prace przygotowawczo-analityczne, które realizowane są w oparciu o współprace wielu działów firmy i wynikają z prowadzonych projektów oraz strategii, czynności dotyczące samej rekrutacji dotyczą – przygotowania oferty pracy, docierania do kandydatów, zarządzania listą spływających aplikacji, umawiania i przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych, oceny kandydatów, wdrażania nowych pracowników w firmie.

Dostęp do profili kandydatów

Rekruterzy oczekują dziś, że przynajmniej część kandydatów będą mogli wyselekcjonować bezpośrednio z dostępnych baz i profili. Wiele firm oferuje dostęp do takich list. Jest to odwrócona (aczkolwiek coraz bardziej popularna) forma rekrutacji, która polega na tym, że rekruter staje się kimś w rodzaju headhuntera lub skauta. Pracownicy z najlepszymi kompetencjami na pewno znają to z autopsji, bo co tydzień mogą dostawać nawet po kilkadziesiąt ofert pracy, choć nigdzie nie wysyłali swoich CV.

Budowanie zasięgu widoczności ofert pracy

W przypadku bardziej tradycyjnego podejścia, rekruterzy potrzebują przestrzeni, na której mogą wyeksponować firmowe oferty pracy. Najczęściej pierwszym miejsce, w którym publikują oferty jest firmowa strona www. W dalszej kolejności zamieszczają oferty w serwisach z ofertami pracy lub branżowych serwisach i na social media. Często jednak pojawia się problem z wydajnością tych czynności, bo serwisów ofert pracy jest coraz więcej, dlatego dużą popularnością cieszą się narzędzia do multipostingu ofert pracy.

Zarządzanie spływającymi aplikacjami i procesem rekrutacji

Jeśli oferta pracy dotyczy popularnej firmy cieszącej się renomą na rynku, liczba CV odbieranych przez rekruterów może iść w setki, a nawet tysiące. W tym miejscu, nieodzownym elementem pracy specjalisty od rekrutacji są narzędzia wspierające zarządzanie CV, klasyfikowanie kandydatur, wstępna ocena, oraz organizowanie rozmów kwalifikacyjnych.

Automatyzacja zadań rekrutacyjnych

Branża IT zna to doskonale – zadania testowe dla kandydatów stanowią bardzo ważny etap rekrutacji. Inaczej niż w przypadku sektorów gdzie liczą się kompetencje miękkie, w przypadku IT, często można bardzo sprawnie zweryfikować umiejętności kandydata podczas procesu rekrutacyjnego. Aby jak najszerzej ocenić skalę jego doświadczenia i sposobu rozwiązywania problemów, firmy posiłkują się specjalnymi aplikacjami.

 

Znamy podstawowe wymagania rekrutera – jak odpowiada na to świat technologii?

Przyjrzyjmy się aplikacjom i serwisom, które wspomagają zadania związane z pracą przy rekrutowaniu nowych pracowników. Wśród 5 wymienionych rozwiązań, znalazły się 4 polskie (lub tworzone przez Polaków) narzędzia i jedna, znana przez większość pracowników i pracodawców globalna marka.

HRlink.pl

HRlink autorstwa szczecińskiego Online Technologies HR Sp. z o.o. to prawdziwy kombajn wspomagający najważniejsze elementy rekrutacji. Jego ogromną zaletą jest funkcjonalność multipostingu, czyli dodawania ogłoszeń pracy do wielu serwisów za pomocą jednego kliknięcia. Dodatkowo umożliwia zarządzanie szablonami ogłoszeń, mierzenia skuteczności poszczególnych kanałów, czy wznawiania i edytowania ofert w dowolnym momencie. Poza funkcjonalnościami związanymi z publikacją ogłoszeń, pozwala zarządzać spływającymi aplikacjami oraz umożliwia ich scoring.

Kontakt z kandydatami może odbywać się także z poziomu aplikacji. Poza standardowymi wiadomościami e-mail, możemy wysyłać smsy i zarządzać terminarzem rozmów rekrutacyjnych.

Na stronie aplikacji znajdziemy informację, że z systemu korzysta ponad 10 000 specjalistów, a łączna liczba wystawionych ogłoszeń o pracę przy pomocy systemu, przekroczyła milion. Z HRlink.pl korzystają takie firmy jak LPP, Agora, czy Aviva. Śmiało można powiedzieć, że to jedno z najpopularniejszych rozwiązań tego typu na rynku.

HRlink
HRlink.pl to prawdziwy kombajn wspomagający pracę rekrutera. Ceny za dostęp do aplikacji zaczynają się od 69 PLN miesięcznie.

 

Erecruiter.pl

eRecruiter to pod wieloma względami rozwiązanie bliźniaczo podobne do HRlink.pl. Choć zakres funkcjonalności jest zbliżony, sposób ich implementacji i wizualne przedstawienie danych, wydaje się być inny. Najlepiej różnice pomiędzy obiema platformami porównać samodzielnie. Jest to o tyle łatwe, że eRecruiter oferuje dostęp do darmowego demo systemu.

Aplikacja pozwala w pełni zarządzać procesem rekrutacyjnym. Dzięki integracji z serwisem pracy pracuj.pl, możliwe jest dotarcie z ofertą do wielu kandydatów. Co ważne, system pozwala na integracje również innymi (płatnymi i darmowymi serwisami). Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość podpięcia specjalnego boksu wyświetlającego oferty na stronie firmowej. Oznacza to, że prowadząc projekty rekrutacyjne w systemie, nie musimy powielać wpisów w wielu miejscach, wystarczy, że zagnieździmy je na stronie.

Aplikacja umożliwia również łatwy import CV z innych źródeł, na przykład tych nadsyłanych na firmowy e-mail. Z systemu korzystają takie firmy jak Home Broker, Ghelamco, Empik.

erecruiter
Ciekawą i pomocną funkcjonalnością eRecruiter.pl jest ocena kandydatów.

 

Linkedin Praca

Według Linkedin, wielu specjalistów jest otwartych na nowe oferty pracy i rozwoju, ale niewielka część z tych osób aktywnie przeszukuje oferty pracy. I właśnie to jest główną zaletą narzędzia rekrutacyjnego Linkedina – możliwość dotarcia do najlepszych specjalistów na rynku, którzy mają już zatrudnienie.

Linkedin Praca pozwala publikować oferty pracy i wyświetlać je osobom ściśle powiązanym z profilem stanowiska. Podłączenie do całej sieci Linkedin to także świetna forma employer brandingu, który jest niezwykle ważny w przypadku zachęcania do pracy najbardziej wymagających kandydatów. Serwis pozwala również na zarządzania spływającymi aplikacjami, kontakt z kandydatami. Tak samo jak konta Linkedin Premium, zamieszczanie ofert na Linkedin Praca jest płatne. Pocieszające jest jednak to, że płacimy tylko w przypadku wyświetlenia oferty przez potencjalnego kandydata.

Linkedin wydaje się świetnym miejscem na prowadzenie rekrutacji w branżach, w których trudno o dobrych specjalistów lub takich, gdzie popyt przewyższa podaż – czyli w obecnych czasach właściwie każdej branży.

linkedin
Linkedin Praca to dostęp do specjalistów, którzy nie poszukują aktywnie innego miejsca pracy.

 

IT-Leaders.pl

Jak twierdzą sami twórcy IT-Leaders, narzędzie to odwraca standardowy model rekrutacji. To nie firmy wystawiają swoje ogłoszenia o pracę, ale sami kandydaci tworzą wizytówki, w których opisują swoje umiejętności i oczekiwania względem nowej pracy. I tak właśnie działa IT-Leaders – największą zaletą tego serwisu jest natychmiastowy dostęp do tysięcy potencjalnych pracowników. Co więcej – każdy z kandydatów, oprócz np. oczekiwań finansowych może podać status swojej sytuacji na rynku pracy – zaznaczyć, czy aktywnie szuka zatrudnienia, czy jest niedostępny. Status można zmienić w każdym momencie i dać znać potencjalnym rekruterom, że „wróciło się do obiegu”.

Jak sama nazwa wskazuje, narzędzie jest kierowana do specjalistów z sektora IT. Jest to pewne ograniczenie aplikacji, ale to właśnie branża IT boryka się dziś z największymi problemami jeśli chodzi o zatrudnianie nowych specjalistów.

Rekruterzy powinni zainteresować się tym rozwiązaniem w sytuacji kiedy goni ich czas, a odpowiedzi z wystawionych ogłoszeń w portalach pracy nie nadchodzą w zadowalającym tempie.. Aplikacja może też być ciekawym narzędziem badawczym – specjaliści HR mogą poznać jakie są przeciętne oczekiwania finansowe pracowników danych technologii.

Ważnym rozwiązaniem jest to, że profile kandydatów są anonimowe do momentu odpowiedzi na zgłoszenie. Chroni to użytkowników, którzy nie chcą, by ich obecny pracodawca wiedział o ich aktywności na rynku pracy.

it-leaders
Kandydatów uzupełniających profile ucieszy na pewno fakt, że ich dane są ukryte, co chroni ich tożsamość przed dostępem ze strony aktualnego pracodawcy.

 

Codility

Codility to dzieło polskich programistów, którzy postanowili ułatwić firmom na całym świecie rekrutacje software developerów. Jest to narzędzie automatyzujące realizowanie zadań rekrutacyjnych, których celem jest ocena poziomu umiejętności kandydatów. Aplikacja rozrosła się dziś do takiego stopnia, że może być wykorzystywana przy rekrutacji na stanowiska związana z większością popularnych języków programowania i frameworków. Dodatkowo, narzędzie analizuje jakość napisanego przez kandydata kodu i procentowo ocenia zaliczenie testu.

Oprócz samych zadań testowych, narzędzie wspomaga rekruterów w zarządzaniu bazą kandydatów, umożliwia kontakt z nimi i wprowadza scoring.

Jak twierdzą sami klienci Codility – aplikacja potrafi zaoszczędzić setki godzin, które wcześniej były konieczne do przygotowania i oceny zadań testowych rozwiązywanych przez kandydatów. A warto wspomnieć, że wśród klientów aplikacji są takie globalne marki jak PayPal, Amazon, czy BMW.

codility
Codility to narzędzie, z którego korzystają największe brandy z całego świata. Polscy twórcy platformy od samego początku myśleli o swoim narzędziu w sposób globalny.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *